Vrati se na pocetnu stranu!
Sambucus nigra L.

cvast
Sistematika
Razdeo
Klasa
Familija
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Sambucaceae


Sambucus nigra L.

  zova, crna zova, bazga, crna bazga
Karakterisitke


  Žbun ili nisko drvo do 10m visine i sa prečnikom do 50cm i korenom uglavnom plitkim, površinskim. Kora na starijem stablu je sivo-smeđa, sa izduženo ispucalom plutom. Mlade grančice zelene, sa brojnim, upadljivim, sivim lenticelama i krupnim, jajastim pupoljcima, sa oko 6 ljuspi. Lišće, koje se javlja vrlo rano, ponekad već u februaru, dugo pre cvetova (maj-juni), naspramno stojeće, neparno perasto, sa 2-3 para, eliptičnih ili izduženih, na vrhu dugačko zašiljenih listića; ovi su po obodu nejednako testerasti, malo dlakavi i svetlozeleni. Na lisnom tragu, ispod pupoljka, obično 5 sprovodnih snopića. Cvetovi sa jakim mirisom, u bogatim i gustim, vršnim, amrelastim, pljosnatim cvastima širokim do 20cm, ove imaju 5 glavnih osa koje se dalje račvasto dele, beli do žućkastobeli. Plodne cvasti viseće na osama koje se oboje crveno do ljubičasto. Plodovi zreli septembra, okrugli, sjajno crnoljubičasti, sa crvenim sokom i 3 koštice, semena. Koštice smeđe, jajaste, nešto pljosnate, na površini plitko mrežaste. VI.
 Stanište. Raste na svetlim, toplijim položajima, sa humoznim i svežim zemljištem, bogatom u humusu i azotu. To su staništa lužnjaka –poljskog jasena, kitnjaka-graba, submontane i brdske bukve. Retko preko 1000m nadmorske visine. Dobro se obnavlja semenom i vegetativno, izdancima iz panjeva.
 Opšte rasprostranjenje. Evropa, na sever do južne Švedske, Litvanije; Mala Azija, Trnskavkazje, zap. Sibir. U Srbiji rasprostranjena. Ponekad gajena kao ukrasna i lekovita (čaj).