Vrati se na pocetnu stranu!
Staphylea pinnata L.
Sistematika
Razdeo
Klasa
Familija
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Celastraceae


Staphylea pinnata L.

  klokoč, klokočika
Karakterisitke


  Žbun do 5m visine ili nisko drvo do 7m visine, sa prečnikom debla do 20cm debljine, sa golim maslinasto zelenim do smeđim ili crveno smeđim grančicama, sa mnogobrojnim belim, više-manje izduženim lenticelama.Pupoljci kao i listovi naspramno raspoređeni, glatki, više- manje pljosnati, zašiljeni, zelenosmeđi do crvenosmeđi; terminalni pupoljci često zakržljaju, te je grananje prividno račvasto. Listovi naspramni, sa dugom drškom, neparno perasti, dugi 10-15cm, sa 5 ređe 7 listića. Listovi izduženo jajasti ili više manje eliptični, okruglasti. Cvetovi dvopolni, zvonasti, sa krunicolikom, zelenobelom čašicom; obično su beli ili beloružičasti, spolja često crvenkastim listićima. Plod i seme sazrevaju u oktobru. Plod velika, mehurasto viseća čaur, široko objajasta, pri vrhu sa 2-3 više-manje savijena šiljka, sa po 1(-2) semenke u gnezdu. Seme okruglo, veličine graška, bogato uljem, jestivo; u 1kg oko 3600 semenki.V.
 Stanište. U šumama kitnjaka graba, i u pojasu brdskih bukovih šuma, na svežim i bogatim zemljištima, obično neutralne ili slabo kisele reakcije. Penje se do 700m nadmorske visine. Odgovaraju mu svežija staništa i krečnjačko zemljište.
 Opšte rasprostranjenje. Srednja i južna Evropa, Mala Azija. Opisana u južnoj Evropi. U Srbiji rasprostranjena.
 Privredni značaj.Drvo klokočike je tvrdo, belo, čvrsto, teško se cepa, godovi se dobro vide; pogodno je za obradu. Upotrebljava se kao ukrasan žbun po parkovima. Iz semena se dobija ulje. Razmnožava se semenom, korenovim izdancima, a može se razmnožavati i poluodrvenjenim reznicama u julu, sa malo drveta na kraju reznica.